Sürdürülebilir Karantina: Reyard House

Solar Decathlon Team Bosphorus

Sürdürülebilir Karantina: Reyard House

Dünya, Covid19 ile mücadele ederken toplum bazı şeylerin farkına vardı. Gıda döngüsünün ne kadar önemli olduğunun, iklim değişikliklerinin ve insanların çevreye vermiş olduğu zararların, yetersiz internet alt yapılarının vb…

Sosyal medyada yunusların boğazın sessiz sularına geri döndüğünü Amerika, Türkiye gibi birçok ülkede hava kirliliğinin azaldığını hatta geçen hafta İstanbul’dan gözüken Uludağ’ı gördük. Tabi bu süreçte çoğu birey evinde vakit geçirdi ve evlerimizin ne kadar değerli olduğunu da fark etti. Bu da benim aklıma “Evlerimiz sürdürülebilir konut tipolojisinde olsaydı nasıl olurdu?” sorusunu getirdi. Çevremdeki çoğu kişi bilmektedir, 2 yıldır çabaladığımız bir yarışma sürecimiz oldu. Ve uluslararası arenada ülkemizi temsil ederek sürdürülebilir konut yarışması kapsamında Fas’ta “ReYard House” inşa ettik. Ülkemizde yapılarımız yeni yeni sürdürülebilirlik konusuna entegre olmaya başladı. Bu farkındalığın artması adına bu yazımda Reyard House’da karantinayı sürdürülebilirlik konusunda nasıl değerlendirirdik bundan bahsedeceğim;

Sürdürülebilir Enerji:

Faturaları nasıl ödeyeceğiz? Kullanımlar nasıl ücretlendirilecek diye düşünürken Reyard House’ta güneş enerjisi ve alg sistemiyle kendi enerjinizi üretebilir. Şebekeyle uyumlu şekilde tüketimlerini dengeleyebilirsiniz. Alg sisteminde ise biyokütle ve biyogaz dönüşümleri ile enerjinizi üretebilirsiniz. (Yanma reaksiyonunun karbon emisyonu ne olacak diye sorarsanız alglerin fotosentez dönüşümü için gerekli girdi olarak kullanılmaktadır)

Sürdürülebilir Mimari:

Sürdürülebilir mimari; enerji, üretim, ekonomi dikkate alınmadan düşünülemez. Reyard House’ta ise bunun özelliğini yerel malzemede görmekteyiz. Çoğu ülkenin yerel malzemesi olan toprak ve ahşaptan üretilmiş özel paneller yardımıyla ev modüler olarak inşa edilmektedir. İzolasyon malzemesi olarak da doğal malzemeler kullanılmıştır. Böylece malzeme üretim karbon ayak izi düşürülmüş, enerji kayıpları da önlenmiştir. Modüler mimari sayesinde evin inşası kolaylaştırılmıştır. Ülkenin atık malzemeleri toprakla karıştırılarak konstrüksiyon malzemesi olarak kullanılmıştır. Böylece evinizde gerçekleştirilecek inşaat işlerini karantinadayken kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Sorumlu üretim ve tüketim:

Gıda maddelerinin karantinada ne kadar önemli olduğunu anladık. Balkonları olanlar çoktan meyve sebze ekimine başladı. Bunun yanı sıra evlerde aşırı tüketim ve organik atık devri de başladı. Reyard House’ta bulunan alg sistemi sayesinde organik atıkların dönüşümü sağlanarak enerji üretme sistemlerini beslenmektedir. Buna ek olarak sürdürülebilir mimari kapsamında Reyard’ta tasarlanan dikine bahçe sistemiyle yer kaplamadan meyve,sebze yetiştirilebilir. Hem tüketim ve üretim dengesini kurup marketten aşırı alışverişi önleyebilir hem de ailecek aktivite yapabilirsiniz.

Sürdürülebilir Eğitim:

Çocukların online eğitimi devam ederken geriye kalan zamanda çokça sıkıldıklarını görmekteyiz. Reyard House multitask inşa edilmiş bir ev ve ilkokul öğrencilerinden üniversite doktora öğrencisinin çalışma yapabileceği düzeyde geliştirilmiştir. Evin içinde endüstriyel tasarımcıların ürettiği sürdürülebilir masa oyunları mevcuttur böylece karantinada çocukların sosyal farkındalığı yükseltilebilir. Atık malzeme kitlerinden oyuncaklar yaparak el becerileri geliştirilebilir. Aynı zamanda gıda üretimleri, bitkiler konusunda da minik atölyeler gerçekleştirilebilir. Üniversite öğrencileri içinse evdeki ölçüm cihazlarından elde edilen veriler ile akademik çalışma yapma imkanı bulunmaktadır.

Sürdürülebilir Psikoloji:

Herkesin apartman dairelerinde şikayetleri arttı. Havalandırma sıkıntısı, ışık almama, sosyal izolasyon derken balkonu olanlar biraz da olsa kendilerini rahat hissettiler. Reyard House, mimari dizayn olarak avlu sistemli tasarlanmış ve güneş alma, doğal havalandırma, alg havuzu özellikleriyle psikolojik açıdan mutlu hissedilecek bir yer haline getirilmiştir. Bunun yanı sıra separatörlerle ayrılmış kademeli giriş sayesinde komşularla izolasyonunuzu sağlayarak komşularla görüşmelerinizi sağlayabilir. Virüs sendromunu bir nebze hafifletebilirsiniz.

Bonus: 3 ödüllü bir evde karantinada olmak paha biçilemez

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin